Seplenienie międzyzębowe

Seplenienie międzyzębowe – co to takiego?

Seplenienie międzyzębowe (łac. sigmatismus interdentaslis) to najczęściej spotykana wada wymowy u dzieci i dorosłych. W poprzednim artykule podaliśmy przyczyny seplenienia (zwanego również sygmatyzmem) a w tym wyjaśnimy, czym jest seplenienie międzyzębowe.

Seplenienie międzyzębowe występuje, kiedy czubek języka wsuwamy między zęby górne i dolne w linii środkowej. W zaburzeniu tym język leży płasko, brak jest  dentalizacji.  Głoski przypominają angielskie „th”. Dość często u osób z sepelenieniem międzyzębowym spotyka się międzyzębową artykulację  głosek [t,d,n]. Ich brzmienie nie jest zmienione, ale nawyk nieprawidłowego ułożenia języka utrudnia terapię głosek dentalizowanych, dlatego nad tymi głoskami logopedzi też pracują ze swoimi pacjentami.

Seplenienie międzyzębowe- co się dzieje, kiedy nic nie robimy z tą wadą wymowy?

Niekorygowanie seplenienia międzyzębowego prowadzi do wady zgryzu. Język, który napiera na zęby może powodować wychylenie się zębów przednich na zewnątrz jamy ustnej. Poza tym nieleczone seplenienie międzyzębowe skraca i zmniejsza ruchliwość górnej wargi. Natomiast najważniejszym problemem mogą być częste stany zapalne gardła. Seplenienie międzyzębowe często jest związane z  nawykowym oddychaniem torem ustnym, w wyniku czego zimne, nieogrzane i niefiltrowane powietrze dostaje się przez gardło bezpośrednio do płuc a to jest najczęstsza przyczyna infekcji.

Seplenienie międzyzębowe- co jest przyczyną?

W terapii seplenienia międzyzębowego ważne jest aby znaleźć przyczynę, dla której dziecko wkłada język między zęby. Zazwyczaj spowodowane jest ono nieprawidłowym, wyrobionym nawykiem. Jednak równie często  seplenienie międzyzębowe może być spowodowane przerośniętym trzecim migdałkiem. Katar, a więc ciągle „zatkany” nos, także może powodować seplenienie. Zjawisko to spotykane jest u dzieci z  alergiami. Inną, choć rzadziej spotykaną przyczyną  może być wada zgryzu, sprawiająca, że zęby nie domykają się na tyle dokładnie, aby utrzymać język wewnątrz jamy ustnej, a tym samym sprzyjają wkładaniu go między zęby.

Słynny Kaczor Duffy  z zaburzeniem: seplenienie międzyzębowe. Sami posłuchajcie…

Więcej o seplenieniu http://www.healthofchildren.com/L/Lisping.html