• Norma rozwojowa – sprawdź czy nie czas na terapię logopedyczną.

Norma rozwojowa – Czy moje dziecko rozwija się prawidłowo?

Norma rozwojowa, to przyjęty stan przez ogół społeczeństwa, który daje możliwość porównania, czy nasze dziecko rozwija się prawidłowo, czy nie. Zachęcamy do sprawdzenia i porównania czy Wasze dzieci, bądź Waszych bliskich mieszczą się w poniższej normie rozwojowej.

mowa_dziecka norma rozwojowa Fabryka Słów

Uwaga!

Należy jednak pamiętać, że każde dziecko rozwija się w swoim indywidualnym tempie. Stąd też mogą pojawiać się pewne opóźnienia, ale nie powinny być dłuższe niż 6 miesięcy. W przeciwnym wypadku dziecko nie wpisuje się w normę rozwojową.

Norma rozwojowa- co powinno nas niepokoić?

norma rozwojowa fabryka słow

Jeżeli u dziecka umiejętność odbioru i rozumienia poleceń słownych jest rozwinięta , z jakichś przyczyn w stopniu niższym niż u jego rówieśników z placu zabaw czy podwórka, to na pewno jego rozwój umiejętności tworzenia wypowiedzi słownych, także będzie słabszy.

Często spotykamy się z dziećmi, które rozumieją niemalże wszystko, ale wydaje się nam, że nie mówią nic. Wtedy automatycznie należy udać się na konsultację logopedyczną. Pomoc w odpowiednim czasie może pozytywnie wpłynąć na późniejsze wypowiedzi dziecka i zmniejszyć jego problemy edukacyjne i emocjonalne w przyszłości.

Zdarza się, że spotykamy dzieci milczące. Często dzieje się tak, bo mają trudności w tworzeniu wypowiedzi. Jeżeli ich zasób słownictwa jest niewystarczający, to automatycznie budowanie zdań poprawnych gramatycznie stanowi dla nich barierę trudną do pokonania.

Bywa też, że dzieci tworzą zdania pod względem gramatycznym prawidłowo, ale niekiedy ich dźwięki mowy są zastąpione innymi głoskami lub deformowane. Wynika to z nieprawidłowego ułożenia narządów mowy i dobrze jest, gdy nas to niepokoi.

Nasze zastrzeżenia może też budzić zbyt wolne tempo wypowiedzi lub jej monotonność. Być może pojawiają się pierwsze konflikty emocjonalne, które za młodu można jeszcze szybko zwalczyć.

Norma rozwojowa- co nią nie jest?

Odpowiedniego brzmienia dźwięków nie uzyskamy mając nieprawidłowy tor oddechowy, zatkany nos, czy uszy. Kiedy nasz aparat artykulacyjny (wargi, język, policzki, podniebienie, żuchwa) jest niesprawny, bo np. będąc dzieckiem mówiliśmy trzymając smoczek w buzi, czy ruchomy aparat na zębach bądź palce, to nasze wypowiedzi nie będą brzmiały tak jak lektorów, czy aktorów. Niezbędnym warunkiem do uzyskania właściwego brzmienia mowy jest  pełna sprawność słuchowa, motoryczna i emocjonalna. Jeżeli dostrzegają Państwo u swojego dziecka jeden z wyżej opisanych objawów zaburzeń w mówieniu, to należałoby się umówić na konsultację logopedyczną i nie czekać by wady te się pogłębiały.

Kamienie milowe