• Zespół Aspergera

  Zespół Aspergera

  Zespół Aspergera- żyją wśród nas, mają świadomość bycia innymi… Jacy są i czy są do nas podobni? Kim są?

  Zespół Aspergera diagnozuje się aż u 20-25 dzieci na 10 000! Z tego wynika, że występuje częściej niż autyzm. Został zdefiniowany jako jednostka chorobowa stosunkowo niedawno,  w połowie lat 80. Dzieci  odpowiadające tej definicji zostały bardzo dokładnie opisane w latach 40 przez wiedeńskiego pediatrę Hansa Aspergera. Jednak zespół Aspergera został oficjalnie uznany dopiero w 4 edycji Diagnostic and Statistic Manual (DSM-IV) wydanej w 1994 r.  Gdzie zespół  Aspergera został opisany jako najłagodniejszy przypadek autyzmu o podłożu neurologicznym, którego przyczyny na ogół nie są znane. Społeczeństwo często nazywa ich bucami, ale czy słusznie?

  Zespół Aspergera- w czym  tkwi problem?

  Osoby z zespołem Aspergera charakteryzują się naiwnością, hiperaktywnością, a przy tym trudnościami z koncentracją. Często są nadwrażliwe. Nie lubią głośnych dźwięków.  Mówi się, że „dziwnie” na nie reagują np. rzucają się, machają rękami, gwałtownie obgryzają paznokcie, czy zaczynają głośno zgrzytać zębami. Osoby z zespołem Aspergera mają słabą koordynację ruchową. W podręcznikach pisze się, że osoby te są słabo rozwinięte motorycznie. Ich umiejętności manualne są na niskim poziomie. Co oznacza, że ich rysunki zazwyczaj nie są adekwatne do ich wieku. To samo wiąże się z wycinaniem, klejeniem, czy lepieniem z plasteliny. Jednak największym  problemem osób z zespołem Aspergera jest trudność z dostosowaniem swoich reakcji i zachowań do określonych sytuacji oraz kontekstów społecznych. W wyniku czego są odbierani, jako osoby ekscentryczne. Osoby, które nie potrafią rozwiązywać problemów. Wybuchy gniewu, agresja, frustracja w odpowiedzi na brak zrozumienia ze strony otoczenia tylko pogłębia ich kłopoty z adaptacją w grupie.

  artur-1

  Zespół Aspergera- jak zrozumieć?

  Ich priorytetem jest poszukiwanie wiedzy, doskonałości, prawdy oraz zrozumienie świata, a nie uczucia i kontakty towarzyskie.  Nie mają potrzeby dzielenia się z  innymi swoimi emocjami, doświadczeniami. Można wręcz powiedzieć, że przejawiają opór wobec zewnętrznych oddziaływań wychowawczych, co sprawia że odstają od rówieśników. Mają problemy z realizacją wytoczonych zadań i celów. Interesują się tylko jedną, wąską dziedziną nauki. Towarzyszy im niska samoocena. Nie tolerują porażek. Są krytyczni wobec samych siebie. Często się denerwują, a to związane jest z trudnościami w uświadamianiu sobie własnych emocji i wyrażaniu ich.

  artur

  Zespół Aspergera- mowa, komunikacja?

  Dodatkowo, kiedy zdobędą się na jakąś opowieść ze swojego życia codziennego, to bardzo często przypomina mowę profesorską w krzywym zwierciadle. Co to oznacza? To, że np. osoby z zespołem Aspergera niewłaściwie intonują wyrazy, nadużywają niektórych zasłyszanych słów, a przy tym nie zawsze je rozumieją. Dodatkowo mają problemy z zaimkami, co wpływa na zarozumiałość i celowość ich wypowiedzi. Czasami towarzyszy im jąkanie lub połykanie głosek.  Mają duże zdolności do nauki. Potrafią powtórzyć, to czego się nauczyli, ale niestety nie zawsze  to rozumieją.

  artur-4

  Zespół Aspergera- zalety ?

  Osoby z zespołem Aspergera mają fenomenalną pamięć.  Są mistrzami w swojej jednej, wąskiej dziedzinie.  Są to osoby, które uwielbiają kolekcjonować przeróżne rzeczy m.in. od drogocennych monet poprzez papierki po cukierkach. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że z czasem te kolekcje stają się naprawdę ogromne i uporczywe dla bliskich.

  artur5

  Zachęcam do obejrzenia fragmentu bajki, która świetnie podsumowuje problemy osób z zespołem Aspergera:

  LINK DO BAJKI

  Leave a reply →
 • Posted by Przemek on 23 grudnia 2014, 07:42

  Bardzo fajny i treściwy artykuł dla osób, które szukają odpowiedzi na objawy zespołu Aspergera. A jak powinna wyglądać terapia logopedyczna u takich osób? I jeszcze jedno pytanie: Czy wraz z wiekiem ta dolegliwość traci na sile?

  Reply →
  • Posted by Agnieszka Bieńkowska on 26 grudnia 2014, 13:02
   in reply to Przemek

   Dzień dobry,
   wraz z doborem odpowiednich metod terapii i częstotliwości spotkań, trudności w komunikacji się zmniejszają. Jednakże należy pamiętać, że problemy bez pomocy specjalisty nie znikną. To nie jest tak, że z problemów związanych z zespołem Aspergera się wyrasta. Tylko odpowiedni kolmpleks terapii może pomóc wyrównać deficyty i nauczyć człowieka z zespołem Aspergera radzenia sobie w życiu codziennym, funkcjonowania w grupie czy ogólnie w społeczeństwie. Terapia logopedyczna dla dzieci z zespołem Aspregera zależy od podejścia logopedy do dziecka i od tego jakimi metodami i technikami się posługuje. Je uważam, że najważniejsze w tej terapii jest dziecko. Stąd też celem terapii logopedycznej dla ZA jest rozwijanie u niego funkcji komunikacyjnej i fatycznej języka, tak aby zwiększyć percepcję społeczną. Ja prowadzę zajęcia logopedyczne dla ZA opierając się o Metodę TEACCH, dzięki czemu dzieci mają uporządkowany przebieg pracy. Wiedzą, kiedy zaczynają, kiedy kończą i kiedy mają przerwę. Zajęcia logopedyczne dla ZA są wspierane dramą. Wykorzystywana jest ich wyobraźnia i zainteresowania. Dzięki czemu chętniej przyswajają rozumienie mowy i łączenie jej z ekspresją niewerbalną. Uczą się adekwatnie wyrażać emocje i przenosić je na życie codzienne. Szczególną uwagę zwracam na intonację, prozodię i rozumienie słów, fraz, związków frazeologicznych, przysłów, przenośni oraz metafor. Mam nadzieję, że udało mi się odpowiedzieć na Pana pytania, jeżeli coś jeszcze Pana interesuje, to proszę śmiało pytać.
   Pozdrawiam serdecznie:)
   Agnieszka Bieńkowska

   Reply →
 • Posted by Marta on 9 stycznia 2015, 09:38

  A czy możliwa jest terapia osób dorosłych z zespołem aspergera?

  Reply →
  • Posted by Agnieszka Bieńkowska on 10 stycznia 2015, 10:38
   in reply to Marta

   Terapia logopedyczna osób z zespołem Aspergera jest możliwa w każdym wieku. Jednak jej efekty nie będą już tak widoczne i tak szybkie, jak w wieku dziecięcym. Należy też wziąć pod uwagę motywację i chęć zmiany. Jeżeli osoba z zespołem Aspergera sama będzie chciała coś zmienić, to uważam że jest w stanie dużo poprawić.

   Pozdrawiam serdecznie:)
   Agnieszka Bieńkowska

   Reply →

Leave a reply

Cancel reply